Najnowsze zdjęcia wykonane przez teleskop Jamesa Webba pokazują niesamowite szczegóły naszego kosmicznego sąsiada – Jowisza. Opublikowane 22 sierpnia zdjęcie jest do tej pory najbardziej dokładną fotografią 5 planety układu słonecznego.
Na zdjęciu możemy zauważyć najdrobniejsze szczegóły pasm fal, zawirowań czy wirów, na jakie podzielona jest ta największa planeta. Widać na nim zatrważające burze, ekstremalne temperatury, silne wiatry oraz zorze polarne. Najciekawszym elementem fotografii jest trwający już 358 lat antycyklon nazywany Wielką Czerwoną Plamą.
Jowisz – gazowy olbrzym
Warto dodać, że Jowisz nie bez powodu jest określany jako Gazowy Olbrzym. Jego średnica wynosi blisko 140 000 kilometrów średnicy. Ziemia ma zaledwie 12 742 kilometrów. Niesamowite, prawda?
Same zdjęcia zostały wykonane w zakresie promieniowania czerwonego co oznacza, że były one niewidoczne dla ludzkiego oka. Następnie obraz ten został obrobiony aby uwypuklić wszystkie szczegóły powierzchni.
Głównym zadaniem tego nowatorskiego teleskopu miało być zajrzenie tam gdzie nigdy nie udało się zajrzeć – w najbardziej odległe wszechświaty. Jednak jak się okazuję, to co mamy pod nosem zaskakuje nas na razie najbardziej.