Polska scena Street Art w najnowszej książce Pawła Kwiatkowskiego
Polski Street Art od lat rośnie w siłę, a jego twórcy zdobywają sławę na całym świecie umieszczając swoje prace na murach (i nie tylko!) w najbardziej odległych zakątkach naszego globu, część z nich ląduje też w muzeach.
Właśnie ukazała się znakomita książka Pawła Kwiatkowskiego o polskiej scenie street artowej – jest to naszym zdaniem absolutny must-have dla fanów tej dziedziny sztuki!
Czy fakt, że światowy street art coraz mocniej przeniknął do społecznej świadomości oraz stał się integralną częścią popkultury to zaleta czy wada? Czy twórcy współpracujący z markami komercyjnymi bądź robiący murale czysto komercyjne to nadal element sceny sztuki ulicznej? Również na te pytania odpowiadają polscy twórcy, z którymi rozmawiał autor albumu wydanego w wydawnictwie Arkady – Paweł Kwiatkowski – tłumacz, pisarz, historyk i socjolog – stąd uwzględnienie w książce wielu rozmaitych aspektów – nie tylko skupionych wokół sztuki.
Książka powstawała od 2019 roku – również w arcytrudnym czasie pandemii – autor odwiedzał artystyczne pracownie – od Berlina po kultową mokotowską N22 i szczecińską galerię Freedom i rozmawiał z polskimi twórcami: o ich drodze do tworzenia, inspiracjach malarstwem, politycznych i muzycznych koneksjach, korzeniach w punku i techno, umiejscowieniu ich pozycji na światowej scenie.
Co ciekawe, naczelnym pytaniem, jakie się przewija we poszczególnych rozdziałach jest: „Czy street art w ogóle istnieje?”
Bo czyż są sztuką uliczną działania artystyczne od tej ulicy oddalone: dzieła tworzone w postindustrialnych przestrzeniach, jakie obejrzymy właściwie tylko w internecie? Czy urban artem są prace Etnograffa, które obejrzycie na wsi lub wręcz na polu? Ale dajmy spokój definicjom, skupiając się na historiach twórców i pokazanych w książce frapujących historiach.
Tak – street art to fenomen mający w Polsce przebogatą, kilkudziesięcioletnią historię. Zrodzony z doświadczeń graffiti, początkowo towarzyszący kulturze skate’owej, a później związany z hip-hopem, po latach wreszcie całkowicie oderwał się od subkultur czy trendów i obecnie stanowi wyłącznie ekspresję niespokojnego ducha indywidualnych twórców i twórczyń streetartowych.
Bardzo cieszy, że po znakomitej pozycji Marcina Rutkiewicza i Elżbiety Dymnej z 2010 roku „Polski Street Art” dostajemy uaktualniony, barwny obraz polskiej sceny i jej dorobku.
„Street Art. Polska” to nie jest opracowanie teoretyczne ani nie rości sobie pretensji do stawiania diagnoz. To raczej niepowtarzalne spotkanie z artystami i artystkami, którzy zgodzili się podzielić z autorem swoimi osobistymi przemyśleniami, odczuciami i marzeniami. Powstała z kilkudziesięciu rozmów z polskimi twórcami książka prezentuje ich sylwetki, a także ich najsłynniejsze i ulubione dzieła. To zatem zaproszenie na jedyne w swoim rodzaju osobiste spotkanie z Cekasem, Chazmem 718, Czarnobylem, Egonem Fietke, Etnograffem, Graffunkiem, Jay Popem, Krik Kongiem, Lumpem, M-city, NeSpoon, Oteckim, Natalią Rak, Sainerem, SC Szymanem, Seikonem, Sepem, Someartem, Moną Tusz, Zbiokiem, a także nieodżałowanym, zmarłym w 2019 roku, Tonem.