Współczesne aplikacje AI pozwalają nie tylko pisać i nagrywać muzykę, ale również zarabiać na niej. Które z nich najbardziej warto przetestować?
Prawdziwą furorę w ostatnim czasie robi ChatGPT, czyli darmowe narzędzie do pisania, nazywane inaczej chatbotem. CGTP wykorzystuje AI oraz rodziny dużych modeli językowych OpenAI GPT-3.5 i służy generowaniu tekstu podobnego do tego stworzonego przez człowieka w odpowiedzi na otrzymane pytania i podpowiedzi. Jednak możliwości AI są zdecydowanie, dużo, dużo większe niż pisanie wypracowań dla licealistów nt. „Pana Tadeusza”. Sztuczna inteligencja z powodzeniem zaczyna być profesjonalne wykorzystywana w branży fotograficznej, filmowej czy muzycznej. Dzisiaj przyjrzymy się temu ostatniemu zagadnieniu.
Obecnie dostępne na rynku programy i aplikacje AI są w stanie stworzyć utwory w różnych stylach, wybranych przez użytkowników lub generować zupełnie nowe utwory i poszczególne dźwięki, wykorzystując do tego algorytmy uczenia maszynowego. Technologia ta już teraz okazuje się potężnym narzędziem w świecie muzyki i oczekuje się, że jej wpływ na branżę będzie nadal rosnąć w nadchodzących latach. Jeśli chcecie na własnej skórze przekonać się, jak działają aplikacje AI służące do tworzenia muzyki, to mamy dla was kilka propozycji z tej właśnie półki.
MusicLM – narzędzie stworzone przez Google, które potrafi generować muzykę z opisów tekstowych, obrazów i prostych melodii. Zbyt piękne, żeby było możliwe? A jednak! Wystarczy, że wklepiecie w klawiaturę opis w stylu „dyskotekowy rytm uzupełniony o agresywne dźwięki skrzypiec” i voilà! MusicLM może nawet symulować ludzkie wokale.
Boomy– program, który umożliwia tworzenie „własnych” oryginalnych utworów w ciągu zaledwie kilku sekund. Jego największą zaletą jest to, że możecie zarabiać, wysyłając swoje utwory do serwisów streamingowych typu Spotify i Apple Music.
Soundful – algorytmy Soundful uczą się nuta po nucie u boku najbardziej uznanych producentów i inżynierów dźwięku w branży. Efekt? Doskonałej jakości muzyka, którą z powodzeniem możesz wykorzystać we własnym podcaście czy w filmiku na YouTube.
Ecrett Music – przed kliknięciem “utwórz muzykę” możemy wybrać sobie jej nastrój i gatunek. Narzędzie następnie tworzy kawałki na podstawie naszych indywidualnych preferencji. Co ciekawe za każdym razem, kiedy będziemy używali tych samych ustawień, otrzymamy zupełnie nową porcję muzyki.
AIVA – jeden z najstarszych generatorów muzyki, bo wypuszczony już w 2016 roku. Wykorzystywana w nim sztuczna inteligencja jest stale ulepszana, przez co AIVA potrafi dzisiaj naprawdę sporo. Z pomocą programu jesteśmy w stanie w przyjemny i intuicyjny sposób tworzyć muzykę w wielu przeróżnych gatunkach i stylach.