Nie jest tajemnicą, że artyści muzyki rozrywkowej: od popu po elektronikę i rap od lat nie zarabiają zbyt dużo na sprzedaży płyt, która spadła, gdyż większość słuchaczy przerzuciła się na serwisy streamingowe. Wykonawcy starają się za to jak najczęściej występować, gdyż to trasy koncertowe czy DJ- sety w klubach są ich głównym źródłem dochodów. Czy jest w końcu szansa na uczciwsze stawki za streamingi?
Co jakiś czas w prasie muzycznej pojawiają się ciekawostki opisujące brudne triki serwisów streamingowych, którzy zmieniają często reguły gry, aby płacić artystom – zwłaszcza tym z mniejszymi ilościami odtworzeń. Pojawiają się też historie o artystach, którzy mają na swoim koncie prawdziwe hity z milionowymi odtworzeniami zarabiając na tym mniej niż umiarkowanie.
Czy reguły gry mają szanse stać się uczciwsze? Posłowie do Parlamentu Europejskiego (PE) zagłosowali ostatnio za wdrożeniem nowych ram prawnych, które zapewnią, że platformy streamingowe będą płacić muzykom po prostu uczciwiej.
Głosowanie odbyło się 17 stycznia i zdecydowana większość poparła tę decyzję (532 głosy do 61, 33 osoby wstrzymały się od głosu). Ustawa odnosi się do potrzeby regulacji w sektorze streamingu i ma na celu zapewnienie większej przejrzystości w zakresie wynagrodzeń i widoczności dla artystów.
Streaming stanowi obecnie 67% globalnych przychodów sektora muzycznego, z rocznymi przychodami w wysokości 22,6 mld USD, podczas gdy niedawny raport w Wielkiej Brytanii wskazał, że cyfrowy streaming stanowi ponad 85% konsumpcji muzyki.
Według biuletynu informacyjnego Parlamentu Europejskiego, europosłowie znaleźli trzy główne problemy w branży: niesprawiedliwy podział przychodów, brak równowagi w widoczności pomiędzy popularnymi i wschodzącymi / nowymi artystami, a także brak regulacji dotyczących sztucznej inteligencji (AI).
Proponowane ramy prawne mają na celu rozwiązanie tych kwestii poprzez reformę obecnych stawek tantiem w celu poprawy wynagrodzeń artystów.
Hiszpański eurodeputowany Ibán García del Blanco powiedział:
Różnorodność kulturowa i zapewnienie, że europejscy artyści są uznawani i sprawiedliwie wynagradzani, zawsze były naszymi priorytetami. Dlatego też wnosimy o wprowadzenie przepisów, które zapewnią przejrzystość algorytmów i narzędzi rekomendacji wykorzystywanych przez usługi strumieniowego przesyłania muzyki, a także w zakresie korzystania z narzędzi AI.