Nikt nie wie kim jest, ani jak wygląda. Jednocześnie jego sztukę kochają miliony ludzi na całym świecie. Niektórzy z nich gotowi są nawet zapłacić miliony dolarów, aby nabyć dzieła sygnowane nazwiskiem Banksy’ego. Które z nich są naszym zdaniem najlepsze i najważniejsze?
- Dziewczynka z balonem
O tej pracy w 2018 roku rozpisywały się media całego globu. Wszystko przez aukcję w Sotheby’s, podczas której ktoś zaoferował za „Dziewczynkę z balonem” ponad milion funtów. Nie byłoby w tym niezwykłego, gdyby nie fakt, że zaraz potem dzieło na oczach licytujących trafiło do…niszczarki. Co najlepsze, pocięta praca wzbudziła jeszcze większe zainteresowanie kolekcjonerów sztuki niż kiedy była w jednym kawałku.
- Pulp Fiction
Kultowy film Quentina Tarantino doczekał się równie kultowej interpretacji w wykonaniu Banksy’ego. Na obrazie główni bohaterowie „Pulp Fiction” – Vincent Vega i Julles Winnfield – zamiast broni trzymają…banany. Bo niby czemu nie?
- Flower Bomber
Powstała w Jerozolimie w 2005 praca posiada w sobie ogromny ładunek emocjonalny. Oto częściowo zamaskowany mężczyzna w pozie sugerującej, że celuje w przeciwnika trzymanym w ręce kamieniem, tak naprawdę szykuje się do sprezentowania komuś kwiatów.
- Burger King Kid
Mural przedstawia cierpiące głód dziecko, którego głowę zdobi słynna korona z Burger King. Idealny przykład na to, jak można poruszyć temat społecznych nierówności, nie używając do tego tysięcy słów.
- Birds of a Feather
Mocna i precyzyjna wypowiedź w sprawie kryzysu migracyjnego, obrazująca absurdy ksenofobii i niechęci względem tych, którzy szukają dla siebie i swoich rodzin lepszego życia.
- Kissing Coppers
“Kissing Coppers” powstała w 2004 roku. Praca ta została wykonana na ścianie budynku w Brighton w Wielkiej Brytanii i od tamtej pory stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Banksy’ego, które interpretowane jest jako krytyka homofobicznej kultury policji, a także jako komentarz do tematu równości małżeńskiej.
- Queen Victoria Lesbian
Street art w najlepszej odsłonie. Praca przedstawia królową Wiktorię zjednoczonego Królestwa jako lesbijkę. Pochodzące z 2003 roku uliczne dzieło jest uważane za wyjątkowo prowokacyjne i kontrowersyjne.
- Maid
Kolejny przykład innowacyjnego podejścia Banksy’ego do sztuki ulicznej. Tym razem widzimy tradycyjną pokojówkę sprzątającą brudy w niezwykle kreatywny sposób.