To nieoczekiwana ( bowiem wiedział o niej w Polsce mało kto!) , a zarazem bardzo wyczekiwana premiera ( Taco jest jednym z najbardziej rozchwytywanych artystów w naszym kraju). “Jarmark” – książka Kamili Rymajdo o kultowej już płycie Taco Hemingwaya już wkrótce ukaże się na początku lutego na światowym rynku wydawniczym.
Taco Hemingway to niezwykle ceniony i lubiany w Polsce artysta, którego kariera rośnie niezmiennie od lat. Wyprzedał Stadion Narodowy na swój koncert i jako pierwszy polski artysta osiągnął miliard odtworzeń na Spotify (stan na 2021 r.).
Książka Kamili Rymajdo – brytyjskiej dziennikarki o polskich korzeniach dotyczy płyty Jarmark – będącej najbardziej politycznie zaangażowanym albumem jak dotąd. Taco zeprezentował na tej płycie krytyczne spojrzenie na współczesną Polskę.
Główny singiel z albumu, „Polskie Tango”, ukazał się zaledwie dwa dni przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku, co sprawiło, że Jarmark okazał się aktualnym komentarzem podzielonego społeczeństwa.
W swojej książce Rymajdo przedstawia Jarmark jako odpowiedź na aktualne napięcia społeczne i polityczne w Polsce, analizując teksty i aspekty muzyczne albumu w kontekście historii polskiego rapu oraz kariery Hemingwaya. Autorka bada również wpływ albumu na słuchaczy, analizując reakcje fanów w mediach społecznościowych, recenzje krytyków, sprzedaż i nagrody, przedstawiając Jarmark zarówno jako osobiste, jak i narodowe oświadczenie w kluczowym momencie dla Polski.
Książka ukaże się w ramach uznanej serii 33 1/3 wydawnictwa Bloomsbury. Do tej pory w tym cyklu wydano około 200 książek i dotyczyły one płyt takich artystów jak Kendrick Lamar, The Beatles czy Radiohead. Anglojęzyczne omówienie polskiej płyty hip-hopowej to niewatpliwie niezwykłe i wielkie wydarzenie dla polskiej popkultury.
Kamila Rymajdo to dziennikarka i badaczka mieszkająca w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, odwiedzająca jednak często Polskę – w tym Łódź i Warszawę. Jako dziennikarka głównie pisze o muzyce i kulturze klubowej, publikując w magazynach takich jak Mixmag, DJ Mag, Vice i Dazed. Pisywała m.in. o polskich raperach aktywnych w Anglii oraz muzycznej stronie politycznych protestów podczas władzy PiS w Polsce.
Jej prace naukowe, koncentrujące się na hip-hopie, muzyce elektronicznej i przemysłach kreatywnych, ukazały się w uznanych czasopismach, takich jak Popular Music wydawnictwa Cambridge University Press oraz Journal of World Popular Music.